01/10/2022
spot_img
домаКолиНеговото височество Golf GTI

Неговото височество Golf GTI

И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент.

Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот кој создава автомобили за народот – Volkswagen , сеуште ја испишува својата историја.

Од официјалното лансирање во 1974 година до денес, VW Golf се продаде во повеќе од 35 милиони примероци.

Бројка, доволна да му ја донесе на Golf третата позиција на најпродавано возило во светски рамки (прва е Јапонската Corolla – со 47,5 милиони примероци, а втор Американскиот Ford F-Series со 40-на милиони продадени примероци).

Во целата приказна за успехот на моделот, значајно е влијанието и на специјалниот “спортски” Golf GTI.

Моќен, автентичен, култен…

Посакуван од сите, продаван на сите…

А она што го сака Европа, го сакаат и нашите возачи… па спортскиот Golf GTI го имаа и возеа и голем број среќници во Македонија.

А како, низ годините растеше и прогресираше GTI можете да видите во оваа статија.

Кликнете 2, и преминете на следната страна.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...

Голема заштеда со Autodata

0
Autodata е најпознатата и најкомплетна база на технички податоци за независни сервисери и механичари. Верзијата на AUTODATA која на пазарот во Македонија ја донесе ГББ...