01/10/2022
spot_img
домаМагазинЗа негоВашиот волан, гнездо на бактерии и микроорганизми

Вашиот волан, гнездо на бактерии и микроорганизми

Последните истражувања покажуваат дека во кабината на вашиот автомобил, особено оној кој нередовно се мие, чисти и дезинфицира одвнатре, се размножуваат 700 различни видови на бактерии.

Оваа бројка се зголемува ако сопственикот и патниците имаат незгодни навики во својот автомобил и да појадуваат, пијат сок или кафе… Секоја течност која ќе ви капне во внатрешноста на возилото е идеално место за размножување на бактерии и микроорганизми.

И сега… нешто што сигурно ќе ве вознемири.

Истражувањата покажуваат дека воланот на вашето возило е шест пати повалкан од вашиот мобилен телефон (кој инаку се смета за едно од највалканите парчиња животен стил.) Четири пати повалкан од даска на шолјата во јавен тоалет, и подеднакво контаминиран како копчињата во лифтот!

И сега што да направите околу тоа?

Логично… не можете целосно да се заштитите од микроорганизмите кои може да бидат многу опасни по вас и вашите сопатници. Но барем, обидете се.

Пробајте да се воздржите од конзумирање храна и пијалоци во автомобилот.

Задолжително чистете и дезинфицирање на воланот и внатрешноста на возилото. Фото – Freepik.

Чистете и дезинфицирајте ги рацете пред да го фатите воланот. Одвреме навреме поминете го него, менувачот, касетата, рачките на возилото со влажни марамчиња. Всисувајте или мијте ги патосниците. проветрувајте го автомобилот.

Ако имате посебно дезинфекциско средство – испрскајте ги издувите на климата и каналите за воздух, бидејќи ова е местото во вашот автомобил во кој најмногу се собираат и размножуваат штетните бактерии.

Ако немате, побарајте ваква услуга кај вашиот сервисер.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...