30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиСопствениците ги продаваат електричните автомобили во Калифорнија

Сопствениците ги продаваат електричните автомобили во Калифорнија

Последните статистички податоци од Калифорнија, покажуваат дека 20% од сопствениците на електрични автомобили, по определено време го продале својот автомобил и се вратиле на автомобил на бензин.

Зошто е тоа така?

Веројатно претпоставувате. Поради комплицираниот начин да ја наполните батеријата и многу помалиот ранг на километри кои можете да ги поминете со вашето возило.

Од друга страна, вашиот спортски и мускулест автомобил или SUV, можете да го наполните со гориво за неколку минути, на било која бензинска пумпа во околината, додека мрежата на полначи дури и во Америка не е на ниво да овозможи комфорно користење на возилата на електричен погон.

Сопственците се жалат дека електричните возила, кои стоеле 1 час на полнач, може да поминат одвај пеесетина километри (кај некои возила и многу помалку).

Обичниот полнач на струја кој го имаат повеќе домови испорачува околу 120 V електрична енергија. Со специјални адаптери протокот на струја може да се зголеми на 240 V, а супер полначот на Tesla вбризгува во батериите струја од 480 V.

Студиите покажуваат дека 70% од оние кои го продале својот електричен автомобил и се префрлиле на автомобил на гориво, имале стандарден обичен полнач (120 V), со кого е практично невозможно да имате наполнет автомобил со полн капацитет на изминати километри.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...