01/10/2022
spot_img
домаВидеоЗгаснува најголемиот бренд за долна облека Victoria's Secret

Згаснува најголемиот бренд за долна облека Victoria’s Secret

Најпознатиот светски бренд за долна облека Victoria’s Secret, кој својата планетарна слава ја доби во деведесеттите години од минатиот век, преку ултра популарните модни шоуа, згаснува.

Не постои човек на планетава кој не знае за Ангелите на Викторија, најубавите жени на планетата (Адриана Лима, Каролина Куркова, Хајди Клум, Жизел Блудхен, Алесандра Амбросио, Тајра Бенкс…) кои оскудно облечени, во секси долна облека и ангелски крила како декор, дефилираа на годишната модна ревија во Америка.

Модните ревии беа луксузни, елитни, скапо платени и продуцирани, што на брендот му донесоа огромна популарност, многу продавници во светот и огромни порачки преку интернет.

Приказната за VS се смени во 2016 година. Тогаш се повлече од компанијата генералниот директор Шерен Турни, по што продажбите почнаа да паѓаат, а компанијата да оди во црвена зона.

Клиентките се жалеа дека по повлекувањето на Шерен, паднал квалитетот на долната облека, други сметаат дека жените започнале повеќе да се ориентираат кон поудобни варијанти, особено во екот на пандемијата, а веројатно има вистина и во тоа дека намалената продажба се должи и на сексизмот кој ги продаваше малите парчиња долна облека.

Негативниот тренд кулминираше во 2020 година, кога компанијата објави дека продава 55% од своите акции, на приватен фонд кој ветува враќање на славата на брендот.

Но подоцна, во 2020 година, Sycamore Partners кои требаше да го откупат мнозинскиот пакет во Victoria’s Secret преку судска тужба најавија борба и повлекување од зделката.

Откако стана извесно дека зделката нема да пројде, најновите информации од централата најавуваат дека компанијата најверојатно ќе се подели во две компании преку спин оф, кои повторно ќе бидат дадени на продажба.

Aко навистина згасне овој легендарен бренд, најтешко, секако ќе им биде на мажите.

Во меѓувреме, да не се заборави… го објавуваме и целото шоу од 2018 година…

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...