01/10/2022
spot_img
домаСветЗапочнуваат критиките на Путин дома

Започнуваат критиките на Путин дома

За прв пат од почетокот на војната во Украина, пристигнуваат вести, дека на домашен терен, Путин се соочува со силни критики.

Според последните информации, Градските застапници од 18 окрузи во Москва и Сент Петерсбург потпишале заедничка изјава во која бараат оставка на Путин.

Во изјавата се наведува дека – Ние, градските застапници, бараме оставка од Путин од местото претседател на Руската Федерација, бидејќи сметаме дека неговите постапки се штетни за државата.

Овие гласни реакции пристигнуваат по силната офанзива на Украинските сили на Истокот на Украина, кои успеаа да повратат огромен простор (се споменуваат 5.000 квадратни километри) времено окупиран од Руските сили.

Според информациите од фронтот, во оваа офанзива, Руската војска претрпела огромни човечки жртви, а уништена е и силна механизација и оклопни возила. Според странските воени аналитичари, Руската војска можеби нема да успее да се опорави од нанесените штети во офанзивата.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...