30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиЗа луксузните автомобили нема пандемија

За луксузните автомобили нема пандемија

И покрај пандемијата која предизвика сериозни економски проблеми, но и непредвидливите застои во производството и временото затварање на фабриките , статистичките податоци велат дека за повеќето луксузни автомобили минатата 2020 година била рекордна.

Бумот во продажбата на скапи автомобили е особено изразен во САД, каде богатите миленијалци, особено купувале автомобили над 80.000 долари во последниот квартал од минатата година.

Со рекорди се пофалија – Bentley (11.206 возила), Lamborghini (7.430). Ferrari забележал благ пад на продажбата во 2020 година, но во последниот квартал од годината пријави рекордна продажба и рекорден број на порачки.

Експертите сметаат дека главната причина за купувачкото стампедо на скапи автомобили се должи на нервозата на богатите луѓе, кои сакаат на нешто да ги потрошат своите пари – кога тоа веќе не можат да го направат на скапи патувања.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...