01/10/2022
spot_img
домаAвантураВреме е за летање

Време е за летање

Jetpack Aviation е компанија лоцирана во Калифорнија која прва објави дека завршила успешно тестирање на прототипот – летечки моторцикл.

Летечките мотори, кои одамна можевме да ги видиме во научно фантастичните блокбастери, ќе може да полетуваат и слетуваат вертикално, речиси на и од било каква површина.

Ќе имаат можност да се постават во режим на автономно возење.

Првата ултра лесна верзија, за која нема да биде потребна пилотска дозвола, со што допонително би се забрзала комерцијализацијата на проектот, се очекува да се подготви за две години.

Експерименталната верзија на моторот ќе се движи со брзина 250 милји на час, а ќе има автономија на возење од околу 35 минути.

Цената на овој летечки мотор, во моментов е позиционирана на $381,000, а од компанијата велат дека веќе започнале да ги примаат првите порачки.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...