01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиВо ноември се очекуваат новите Porsche 911 GTS модели

Во ноември се очекуваат новите Porsche 911 GTS модели

Две и пол години по лансирањето на моделот 992, моделската серија 911 ги добива новите спортски GTS модели.

Љубителите на Porsche, знаат дека кратенката GTS, доаѓа од трите збора – Gran Turismo Sport, синоним за спортски емоции и возење. Поради огромната популарност на овие верзии, речиси сите модели на Porsche, сега имаат и GTS верзија.

Новиoт Porsche 911 GTS, можете да го изберете во пет варијанти :

  • 911 Carrera GTS со погон на задните тркала, како Coupé и Cabriolet
  • 911 Carrera 4 GTS со погон на сите тркала, како Coupé и Cabriolet, и
  • 911 Targa 4 GTS со погон на сите тркала.

Посилни мотори.

Новиот трилитарски мотор на моделите GTS е со шест цилиндри и испорачува 353 kW (480 кс) што е за 22 kW (30 кс) повеќе од актуелниот 911 Carrera S. Вртежниот момент притоа е 570 Nm, зголемување за 20 Nm.

Шасија со елементи превземени од 911 Turbo

Шасијата на новите GTS модели е превземена и развиена од 911 Turbo, која благодарение на Porsche Active Suspension Management (PASM) моментно се прилагодува на условите на патот и на возењето.

Намалена тежина

За прв пат во моделите 911 GTS Coupé, се користи пакетот со мала тежина (lightweight package) што на суперспортскиот автомобил му намалува 25 килограми од сопствената маса. Направени се и други оптимизации како што се управувањето преку задната оска, што е стандард кога ќе се избере овој пакет.

Како стандардни се издвојуваат и Black Race-Tex и Sports Seats Plus (спортски седишта)

Седењето е спортско и луксузно, централните делови на седиштата се изработени од микрофиберски влакна. Воланот е GT Sport, a покрај другото, во тркалата се сместени и сензори за мерење температура на пневматиците.

Многу безбедносни системи

Новите 911 GTS модели доаѓаат со многу елементи на активната и пасивна безбедност. Вграден е посебен систем со камера кој предупредува и асистира во сопирањето, со што се очекува намалување на опасноста од судири или повреда на пешаци и велосипедисти.

Adaptive Cruise Control системот нуди опција за поставување на безбедно растојание од автомобилите пред вас. А со Remote ParkAssist системот, вашето Porsche можете да го извадите од паркинг местото автоматски, со мобилен телефон, без притоа да мора во него да има и возач.

Ако сакате да го видите и слушнете новиот GTS во движење, погледнете го видеото на врвот од овој пост.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...