01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиTeст на зимски гуми на Auto Bild. 205/55 R16

Teст на зимски гуми на Auto Bild. 205/55 R16

На последниот тест на најпознатиот автомобилистички магазин во Германија Auto Bild за најдобри зимски гуми во димензијата 205/55 R16, борбата беше тесна, но како победник се издвои Германската – Continental WinterContact TS870.

Во изборот беа селектирани 50 гуми (пневматици), кои по првото тестирање на влажна подлога и снег, беа намалени на 20.

По завршените тестирања, за малку, избраната Continental WinterContact TS870 ја победи Michelin Alpin 6.

Според резултатите на тестот, на делба на третото место се наоѓаат Kleber Krisalp HP3 и Vredestein Wintrac, по што следуваат гумите на Bridgestone, Hankook и Goodyear.

Германската гума Continental во тестот на сите патеки и услови, покажа конзистентност и одлични перформанси во сите категории, а дополнително, покажа и најдобри резултати во сферата на абењето (трошењето).

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...