30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиTesla примил повеќе од милион порачки за Cybertruck

Tesla примил повеќе од милион порачки за Cybertruck

Aмериканскиот производител на електрични возила Тесла, за година ипол по официјалната промоција на камионетот Cybertruck, веќе има примено 1.084.200 потенцијални купувачи.

За да се запишат на листата, потенцијалните купувачи на камионетот од иднината, требаше да уплатат симболични 100 долари.

Но кога ќе ја соберете вкупната цифра, се работи за убави 108 милиони долари, кои Тесла ги собрала и веројатно помогнале во секојдневното финансирање на операциите.

Во секој случај, порачките не се обврзувачки, а клиентите може да се откажат од порачката, доколку во меѓувреме се предомислиле.

Од Тесла информираат дека најголемиот број клиенти се интересирале и го порачале моделот со погон на сите тркала и со два електромотори кои гарантираат автономија од 480 километри со полни батерии.

Цената на овој камионет ќе чини 49.990 долари.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...