01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиTesla доминира на пазарот на електричните автомобили во САД

Tesla доминира на пазарот на електричните автомобили во САД

Од најновите статистички податоци за пазарот на електрични автомобили во Соединетите Американски Држави, може да се потенцираат неколку работи:

 • Во првите осум месеци од 2021 година, продадени се 294,218 возила на електричен погон во Америка.
 • Оваа бројка е само 2,7% од вкупната бројка на продадени возила на пазарот.
 • Но, претставува раст во споредба со 2020 година од 114% (повеќе од двојно) што доволно зборува за трендот и просторот за развој.
 • Во таа бројка, Тesla со своите автомобили учествува со 194,165 единици (66% од вкупната продажба на автомобилите од оваа класа).

Ова уште еднаш покажува дека пазарот на електричните возила е во сериозен раст, а притоа Американската Tesla, на домашно тло остварува тотална доминација.

Од вкупната бројка на продадени возила над 186 илјади примероци (кои на брендот Tesla му ги носат првото и второто место на продажната табела) отпаѓаат на новиот мал eлектричен SUV за кој неодамна пишувавме – Model Y (105.445 возила) и Model 3 (80.681).

Далеку под овие продажни бројки следуваат – Chevrolet Bolt, Ford Mustang Mach-E, Volkswagen ID.4…. a во топ 11 најпродаваните електрични возила место има повторно и за пулените на Tesla – Model S и Мodel X.

Chevrolet Bolt – Најпродаваниот “не-Tesla” модел на електричен погон во Америка

Во поглед на најпродаваните модели, вака изгледа пазарот на автомобили на електричен погон во САД објавен во “InsideEv” :

Регистрирани возила во САД – Јануари – Август 2021

 • Tesla Model Y – 105,445 (36% oд сите електрични возила)
 • Tesla Model 3 – 80,681 (27% од сите електрични возила)
 • Chevrolet Bolt EV/EUV – 22,799
 • Ford Mustang Mach-E – 15,938
 • Volkswagen ID.4 – 10,685
 • Nissan LEAF – 10,238
 • Hyundai Kona Electric – 7,349
 • Porsche Taycan (во сите верзии) – 6,822
 • Tesla Model S – 6,212
 • Audi e-tron (сите SUV/Sportback верзии) – 5,612
 • Tesla Model X – 1,827 (пад од 84% од 11,302)
 • други – 20,610
 • Вкупно – 294,218 (пораст од 114% од 137,176 во 2020 година)

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...