05/10/2022
spot_img
домаСоветиЗа возачиСупер опасно! Не возете изморени

Супер опасно! Не возете изморени

Американските истражувачи дошле до заклучок дека возењето по само 5 часа спиење, е подеднакво опасно како да возите под дејство на алкохол.

Рефлексите се успорени, а нема да ви помогнат ниту Red Bull, ниту чаша дупло еспресо на бензинските пумпи.

А колку е опасна можноста да задремете зад воланот, покажува и анкетата направена во Велика Британија во 2018 година, според која 1 од 8 (13%) од Британските возачи признаваат дека задремале во возење, а околу 37% биле толку изморени што со право биле исплашени дека може да заспијат зад воланот.

Затоа, ако се почувствувате изморени, ако ви се затвараат очите или почнете да шетате во коловозната лента, веднаш застанете, дремнете најмалку 20 минути и дури потоа продолжете го вашето патување.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...