01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиСолени казни за сообраќајни прекршоци во Грција

Солени казни за сообраќајни прекршоци во Грција

Ако сте решиле вашиот долгоочекуван летен одмор да го минете во Грција со автомобил, внимавајте на сообраќајните правила.

Казните за некои прекршоци се прилично солени, па може да ви го расипат одморот или да ве чинат повеќе од сместувањето.

Така на пример, казни за :

  • Возење без појас – 350 eвра
  • Зборување на телефон, без хендсфри уред – 100 eвра
  • Надминување на дозволената брзина во населено место до 30 km/h – 100 евра
  • Возење на деца без детско седиште – до 350 евра
  • Претекнување преку полна линија – до 700 евра
  • Минување на црвено светло – до 700 евра
- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...