01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиПромовиран новиот Lamborghini Countach

Промовиран новиот Lamborghini Countach

Легендарен, суперспортски, луксузен, огнено скап, а сега и хибриден со моќност од дури 814 коњски сили…

Тоа се во кратки црти, сумираните впечатоци од премиерата на новиот Lamborghini Countach, презентиран на Quail Motorsports Gathering во Калифорнија.

Новиот, хибриден Countach доаѓа на златната, 50 годишнина од лансирањето на истоимениот легендарен модел, перјаница во гамата на спортски автомобили со логото на разјарениот бик на хаубата.

Денес, како што изјави извршниот директор на Lamborghini, Стефан Винкелман, моделот е модерна интерпретација, со чист дизајн, елементи од сите генерации на Countach без оптоварување на автомобилот.

Во презентираниот модел, моторот е поставен Longitudinale Posteriore (на Италијански значи – странично / на бокот од возилото кон неговата задница). Моторот е хибриден со моќност над 800 коњски сили. И погонот е на сите тркала.

Од нула до стотка, новиот Lamborghini, благодарение на седум степената ISR  трансмисија, стигнува за 2,8 секунди.

Структурата на спортскиот автомобил е монококна, за поголема цврстина, аеродинамичност и бебедност, а панелите се од микрофибер влакна.

За ентериерот, нема што да се зборува…

Доволно е само да се видат овие спортски излеани контури, кои се спојуваат во 8,4 инчниот HDMI екран осетлив на допир.

И на крајот, цената од 2,6 милиони долари, значи дека на ова парче автомобилска уметност и понатаму ќе може да му се насладуваат – шеиците, фудбалерите со нови или освежени договори и светските милијардери.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...