30/09/2022
spot_img
домаМагазинЗа негоПромотивен часовник на Patek Philippe

Промотивен часовник на Patek Philippe

Patek Philippe е еден од најреномираните производители на луксузни часовници во Швајцарија и во светот. Часовниците на овој премиум часовникар чинат вистинско богатство.

Неодамна, Патек Филип ја промовираше својата нова зграда (производен и деловен комплекс), во предградието на Женева, која започна да се гради во 2015 година и која чинеше околу 630 милиони долари.

Новата зграда на Patek Phillipe во предградието на Женева

Во таа чест, компанијата одлучи да лансира специјална едиција на часовници од серијата Calatrava, кои ќе бидат произведени во лимитирана серија од само 1.000 примероци и ќе чинат 28.350 долари.

Според извори од компанијата, основата на новата зграда има површина на 90 Олимписки базени, а во зградата се употребени 14.000 тони челик – што е еквивалентно на материјал потребен за изградба на две Ајфелови кули.

Богат и луксузен ентериер

Зградата е на пет спрата, а во секој од нив ќе се комплетира по еден од производните процеси на часовниците.

Петиот спрат е резервиран за луксузен ресторан со капацитет од 880 гости, а на него ќе бидат лоцирани и 4 вип лаунџ простории.Часовникот по кој ќе се памети комплетирањето на новото здание на Patek Philippe припаѓа на семејството на свечени часовници Calatrava лансирани во далечната 1932 година. Моделот се одликува со концептот на едноставност Bauhaus, има сиво-сина основа, со сатенски финиш и бели бројки и стрелки. Направен е од нерѓосувачки челик, а во него се вметнати и примеси на розево злато, бело злато, платинум и класично – жолто злато.

Patek Philippe Calatrava Manufacture Edition Ref. 6007A-001

Механизмот, логично, е автоматик – automatic caliber 324 S C. Водоотпорен е до длабочина од 30 метри.

Часовникот доаѓа и со матирано ремче, во сино сива боја (како и телото на часовникот) направено од телешка кожа, која наликува на текстил.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...