05/10/2022
spot_img
домаСервисиВестиПристигнуваат ли новите гуми без воздух?

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух.

Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот.

Гуми кои нема да се дупнуваат од клинец, и кои нема нерамномерно да ја абат површината, а како резултат на тоа – да се фрлаат и менуваат со нови.

Ова и не е некоја нова приказна.

За идејата да се направат безвоздушни пневматици се зборува подолг временски период. Се вршат најразлични тестирања, а влезот во авто индустријата секоја година се одложува.

Информациите велат дека овој процес досега беше кочен, поради недоволно добрите возни перформанси кои овие гуми без воздух ги испорачувале, особено на повисок брзини.

Посериозно, започна на нивниот развој да работи Michelin кој во соработка со General Motors, ги тестираше во Америка кај моделите на електричен погон.

Michelin на вистинскиот пат

Но… се чини дека овој Француски бренд е најблиску да започне со сериско производство на овие гуми (пневматици).

На саемот во Минхен оваа година, Michelin им го даде своето тест возило опремено со безводушните гуми на двајца јутјубери – Mr. JWW и Gercollector, кои по возењето имаа само позитивни критики (што можете и да го видите во видеото погоре).

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...

Голема заштеда со Autodata

0
Autodata е најпознатата и најкомплетна база на технички податоци за независни сервисери и механичари. Верзијата на AUTODATA која на пазарот во Македонија ја донесе ГББ...