01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиПретставен најбрзиот воз на светот

Претставен најбрзиот воз на светот

China Railway Rolling Stock Corporation, и го претстави на јавноста новиот супер брз воз кој може да достигне брзина од 600 кm/h и да стигне од Пекинг до Шангај за помалку од три часа.

Станува збор за MagLev воз, технологија која не е толку нова и кај која се користи магнетна левитација (возот воопшто не ги допира шините) и личи како да лебди во воздух.

Токму поради тоа што не постои триење, овој воз има можност да постигне толку високи брзини.

Паралелно со претставувањето на возот, Кинеските власти работат интензивно на развој на мрежа која ќе биде компатибилина со оваа технологија и сериозно ќе го олесни патувањето на Кинеските граѓани.

Маглев возовите досега можеа да постигнат брзина од 430 km/h.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...