01/10/2022
spot_img
домаСветПодготвени сме за сите предизвици!

Подготвени сме за сите предизвици!

Германскиот канцелар Олаф Шолц, во драматично видео обраќање кон Германската јавност изјави дека неговата земја е подготвена за предизвиците кои ќе бидат предизвикани од енергетската криза.

Подготвени сме ако Русија реши да ја реализира својата закана да ја запре испораката на гас и енергенси.

Создадени се резерви, работиме на увоз на други енергенси, а можеме да ја активираме и нуклеарната енергија, ако за тоа се укаже потреба. Затоа граѓаните не треба да бидат загрижени, иако времињата се предизвикувачки.

Дополнително, Владата подготвува и нов пакет мерки за граѓаните на Германија.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...