01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиОва е концептниот Mercedes-Benz EQG

Ова е концептниот Mercedes-Benz EQG

Својата премиера на Саемот за автомобили во Минхен ја доживеа и концептниот Mercedes-Benz EQG, електрична верзија на култниот коцкаст G-Wagen.

Новиот концепт, инаку еден од четирите електрични автомобили на Германскиот производител на премиум автомобили претставени на IAA Mobility Саемот во Минхен, ја презентира визијата за целосно електрифициран SUV.

На прес конференцијата, претставниците на Mercedes-Benz објавија дека новиот Mercedes-Benz Concept EQG, e студија на целосно електрифициран модел, речиси подготвен за сериско производство, па нема да не зачуди ако овој SUV на батерии набргу се појави во салоните во Европа.

Според објавените фотографии електричниот Mercedes-Benz EQG изгледа речиси исто како оној движен од моторите со внатрешно согорување. Го задржува својот облик во форма на коцка и кружните предни светла.

Од највпечатливите разлики, електричниот концепт, ја има предната маска специфична за моделите на струја, голем број на LED сијалички и поголемите 22 инчни тркала.

Многу детали околу техничките спецификации не се понудени од Mercedes-Benz, но она што е потенцирано е дека кај секое тркало ќе биде поставен по еден електричен мотор, што треба да го овозможи погонот на сите тркала.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...