01/10/2022
spot_img
домаТоп вестиOтворена постапка против Кока Кола

Oтворена постапка против Кока Кола

Европската Комисија објави дека е започната прелиминарна истражна постапка против Coca-Cola Co. базирана на сомнежи за прекршување на антитрустните (антимонополски) закони на Унијата.

Портпаролката на Комисијата потврди дека се испратени прашалници до Кока Кола, од чии одговори ќе зависи понатамошниот тек на истрагата.

Претставникот на Coca-Cola Co., пак, ја потврди информацијата, потенцирајќи дека во моментот, додека трае истрагата, нема да даваат дополнителни информации, дека целосно ќе соработуваат со Комисијата и дека целосно ги почитуваат Европските закони.

Претходно, големите ланци на супермаркети Carrefour, Ikea, Metro и Tesco, преку своjata лоби група EuroCommerce ја пратија информацијата дека големите мултинационални производители, ја користат својата моќ и позиција на “производи кои мора да ги имате во маркетот” за да ја ограничат другата конкуренција.

Веројатно на тоа се должи и најновата истрага на Комисијата.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...