01/12/2022
spot_img
домаАвто ВестиОсновачот на Nikola, обвинет за измама

Основачот на Nikola, обвинет за измама

Основачот на компанијата Nikola Corp. одговорна за лансирањето на камионите на електричен и водороден погон, Tревор Милтон, беше и официјално обвинет за измама од страна на Американскиот Суд.

Според одлуката на судот, Милтон ги измамил инвеститорите во неговата компанија, давајќи им неточни информации за технологијата која се употребува во камионите.

Човекот кој своевремено и самиот се именуваше како новиот Елон Маск во сферата на камионите, во дел од своите интервјуа на социјалните мрежи тврдел дека неговите електрични камиони се целосно изведени “од нула”, како и дека компанијата самостојно произведува батерии за електричен погон.

Подоцна, се испостави дека компанијата, практично ги набавувала батериите од друг добавувач.

Судот донесе одлука дека Милтон овие изјави ги давал сакајќи вештачки и по пат на измама да привлече инвеститори и да ја зголеми вредноста на акциите.

Инаку, Тревор Милтон, ја напушти компанијата Nikola во Септември 2020 година, поради серија на погрешни деловни чекори, но и едно обвинување за сексуален напад, кое тој целосно го отфрла како неточно.

Дали ова ќе влијае на договорот од околу 2 милијарди долари, со кој General Motors најави зедничка инвестиција со Nikola во производството на електричен пик ап камионет, останува да видиме.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...