05/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиOpel ја враќа ретро иконата Manta

Opel ја враќа ретро иконата Manta

Дизајнерите и инжинерите на Оpel, ги почестија своите фанови со нова, модифицирана MOD икона од 70-те години.

Беше реплицирана легендарната Мanta, која пред повеќе од 50 години беше произведена како спортски модел со бензински мотор со четири цилиндри.

Новата Manta која и беше презентирана на јавноста, како и што можеше да се очекува е придвижувана со електричен мотор со моќност од 108 kW/147 коњски сили, а целосното име на моделот е Opel Manta GSe ElektroMOD.

Opel Manta GSe ElektroMOD

МОD, претставува кратенка за промена, модификација, но и модерен одржлив живот.

Литиум јонската батерија има капацитет од 31 kWh, и ранг од околу 200 километри со едно полнење. На трофазен полнач, батеријата целосно треба да се наполни за 4 часа.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Во внатрешноста е веќе дизајнираниот Opel Vizor кој оди во стандардна изведба на новата Mokka и Crossland.

Класичните кружни инструменти веќе се историја кај Opel. Оваа задача сега ја врши новиот, широк, Opel Pure Panel, кој веќе се вградува и во новата Mokka.

претходниот член,Денот на пожарникарите низ слики
Следната статијаНовиот BRABUS 800
- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...