05/10/2022
spot_img
домаOпремаНов трицикл и скутер на склопување на BMW

Нов трицикл и скутер на склопување на BMW

Дали BMW започнува да се развива и во производство на моторцикли и скутери на батерии?

Неодамна, германскиот бренд објави два моторцикли на електрична енергија со кои можете спокојно да се движите во урбаниот метеж.

Првиот од промовираните, е концептот Dynamic Cargo. трицикл со кој можете да ги носите купените намирници од супермаркет, да го превезувате и вашето дете, а да превезувате и помал товар на местото наменето за тоа.

Фото – BMW

Концептот има големо тркало напред и две помошни и помали по димензија тркала одзади, со што се постигнува поголема стабилност при возењето. Електрифицираното подвозје автоматски се активира кога ќе згазнете на педалата за возење.

Вториот пак, модел, го носи имет Сlever Commute и тој е наменет за професионалците и бизнисмени кои сакаат да се движат низ градот флексибилно, без притоа воопшто да ја загадуваат средината.

Главната предност кај него е што се склопува, а кога ќе се склопи, можете да го спакувате во мал багажник од вашето возило, или да го земете под рака кога влегувате во автобус.

Фото – BMW

Засега BMW нема да ги произведува овие концептни модели, но официјалните лица велат дека се во потрага и разговори со лиценцни партнери ои би ги произведувале овие два мотори сериски.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...