01/12/2022
spot_img
домаАвто ВестиНов Јееp Avenger - на струја

Нов Јееp Avenger – на струја

Саемот во Париз ни носи уште еден значаен европски модел од B-SUV класата.

Малиот Американски SUV – Jeep Avenger, специјално подготвен за Европскиот пазар и со препознатлив ДНК материјал на Stellantis, ќе биде првиот Jeep на струја со електричен мотор поставен на предниот дел.

Електричниот мотор од 400 волти, испорачува 156 коњски сили и обртен момент од 260 Nm.

Mоделот ќе биде поставен на eCMP механичка платформа на која се поставени и Stellantis-овите модели – Opel Mokka-e, Peigeot e-2008, DS3 Crossback E-Tense.

Според најавите, новиот Avenger ќе има пристојна автономија во возењето од 400 до 500 км. На брз полнач од 100 kW батеријата ќе се наполни од 20 до 80% за 24 минути, а на обичен домашен полнач од 11 kW полнењето ќе трае 5,5 часа.

Во моментов, моделот е креиран со погон на предните тркала, но се најавува и модел со погон на сите тркала.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...