Темпо Магазин

Интернет портал за авто мобилност

00:00:54

Голчиштето на Халанд со Борусија

Норвешкиот суперталент Ерик Халанд, повторно блескаше во светло синиот тим. На дербито во Лигата на шампионите, со неговиот претходен тим Борусија Дортмунд, го даде вториот и решавачки гол, за конечен резултат и победа на Сити од 1:2. А за тој гол, уште многу ќе се зборува, бидејќи е вистинско ремек дело. На прес конференцијата, тренерот Пеп Гвардиола, кој имаше само пофални зборови за неговиот нов фудбалер, го истакна како гол кој можеле да го остварат само Јохан Кројф и Златан Ибрахимовиќ. И навистина,...

Европската Унија го намалила увозот на енергенси од Русија

Според последните статистички податоци, ЕУ увезла двојно помалку нафта од Русија. Притоа, за енеренсите главно се врти кон САД, но зголемен е увозот на нафта и од Ирак, Норвешка, Гвајана и Суадиска Арабија. Според извештајот на Меѓународната агенција за енергија, ако во почетокот на годината дневно се увезувале 1,7 милиони барели дневно нафта, сега овие количини се намалени за 880 илјади барели дневно.

Гутиереш : Имам чувство дека сме далеку од мирот

Антонио Гутиереш, секретарот на Обединетите Нации, по денешниот разговор со Путин изјави дека мирот во Украина е многу далеку, во моментов. Истовремено, тој смета дека во моментов нема најави ниту а некакво примирје и преговори, дополнувајќи дека се надева дека до тоа ќе дојде во блиска иднина.

Шок за Дончиќ и Словенија. Полска во полуфинале

Шок за Словенците! Полска успеа да ја приреди најголемата сензација во текот на денот, и ја победи кошаркарската репрезентација на Словенија во четвртфиналето со три поени разлика (90:87) и во полуфиналето ќе игра со Франција. Во клучните моменти од натпреварот Словенечката ѕвезда Дончиќ, поради пет лични грешки предвреме го напушти теренот.
00:07:00

Борбите во Украина, снимени во живо

Погледнете како изгледаат жестоките борби во Украина, снимени во прво лице со GoPro камера од страна на Украински војник. Војникот е качен во оклопно возило Хамви, од кое кон непријателските сили стрела со тежок митралез и ракетен фрлач на гранати.