Темпо Магазин

Интернет портал за авто мобилност

Светска премиера на новиот VW Tiguan!

VW ја најави сосема новата, трета генерација на најпродаваниот модел во моментот - Tiguan, малиот SUV кој од официјалното лансирање (2007) се продаде во повеќе од 7,6 милиони единици. Новиот Tiguan се очекува во дилерствата во првиот квартал од следната 2024 година. Моделот ќе пристигне со нови хибридни погонски единици, кои имаат автономија на електрично возење од 100 километри. Во сите е-хибридни модели, полнењето ќе биде побрзо, а ќе биде возможно и брзо DC полнење. Инфотејнмент матрикс Во ентериерот е вградена новата четврта...

Нашиот Иџе, повторно шампион

Нашиот најдобар тркач, Игор Стефановски Иџе, ја освои третата шампионска титула во Меѓународните трки на ридски патеки. На последната трка во Бузет, следен со овации од домашните, но и од караванот на македонски фанови, Иџе со маестрално возење ја повтори титулата (претходно, тој беше европски шампион на ридски патеки во 2014 и 2015 година). Со тоа, уште еднаш покажа дека направил одличен избор што се врати во ова реномирано европско натпреварување минатата година. По завршување на последната трка, како во најдобрите години...

EУ ќе ја брани авто индустријата од Кина со поголеми давачки

Европската Унија започна сериозна анализа на политиката на субвенции за електричните автомобили кои доаѓаат од Кина. Иако учеството на Кинеските електрични автомобили на европските пазари е сеуште минорно и се движи околу 8 проценти, според официјалните претставници на ЕУ, без брзо и енергично превземање мерки, за две години ова учество може да се дуплира на 15%. А ако тоа се случи, директно ќе се загрози автомобилската индустрија во Унијата која вработува 13 милиони луѓе и создава 7 проценти од вкупната економија...

На ЕУ и се заканува зависност од Кина за ev батерии

Според документите до кои дојде Ројтерс, на Самитот на Европската Унија што ќе се одржи на 05ти Октомври во Шпанија, ќе се разгледува студијата според која на земјите од Унијата до 2030 година им се заканува целосна зависност од Кина за литиум јонски батерии и горивни ќелии. Според студијата, ако не се превземат итни мерки, како во случајот со Русија (од чии енергенси пред војната беа зависни речиси сите земји од Европската заедница) во случај на нестабилност или политички проблем...

Фабриката на VW во Дрезден ќе запре со производство

Според последните информации во странките медиуми, VW планира да го запре производството на автомобили во својата "Транспарентна" фабрика во Дрезден, која функционираше со полна пареа околу 20 години. Но, според истиот извор, зградата и околу 300 вработени ќе бидат задржани. Вработените ќе бидат прераспределени на нови работни задачи во сферата на тестирање и иновативното производство. Во фабриката се произведува ID.3, а само минатата година од оваа фабрика се стркалале 6.500 автомобили од овој модел. Оваа информација доаѓа по веќе најавените неколку стотини...