01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиMustang Shelby oд 1965 година продаден за 3,85 милиони долари!

Mustang Shelby oд 1965 година продаден за 3,85 милиони долари!

Легендарниот модел Mustang Shelby GT350R, кој популарниот дизајнер на автомобили Керол Шелби го креираше специјално за тркачките патеки на аукција постигна цена од 3,85 милиони долари.

Автомобилот во 1966 година го возеше и врвниот возач Кен Мајлс на трката Ла Манс, кога за прв пат во тркачкиот свет беше разнишан неприкосновениот Ferrari.

Мустанг од 3,85 милиони долари

За ривалството помеѓу двата бренда беше снимен и филмот “Ford vs Ferrari” со Мат Дејмон и Кристијан Беил во главните улоги.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...