05/10/2022
spot_img
домаOпремаМобилен полнач на струја, за вашето електрично возило

Мобилен полнач на струја, за вашето електрично возило

Нема никакви дилеми дека електричните возила го освојуваат светот.

Впрочем, за тоа одлично сведочат продажните резултати во Европа во Септември, месец во кој најпродавано возило на Европскиот континент беше Tesla Model 3? Да… Tesla Model 3 од престолот го симна “вечниот победник” VW Golf!

И кога е тоа така, логичен е напорот, енергијата, времето и парите кои многу институции (почнувајќи од производителите на возила, преку производителите на компоненти, па и технолошки компании) ги вложуваат обидувајќи се да обезбедат одржливо решение за проблемот со автономијата на електричните автомобили (бројот на километри кои можете да ги поминете со едно полнење).

За таа цел се креираат и воведуваат нови батерии, електрични технологии кои нудат подолг ранг, се зголемува инфраструктурата на полначи и суперполначи…

А едно практично решение доаѓа и од Британската компанија Zipcharge која го промовираше новиот мобилен Go charger.

Со овој полнач, во форма на куфер кој тежи околу 23 килограми, можете да ја дополните вашата батерија со струја за околу дополнителни 60 километри.

Функционирањето е многу едноставно. Кога ќе забележите дека батеријата ви е празна, застанете, извадете го куферчето за полнење и приклучете го во полначот Тип 2.

За околу половина час, со ова мобилно полнење ќе ја дополните батеријата за 5 до 10%.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...