30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиMercedes Benz направи уметничка инсталација во Минхен

Mercedes Benz направи уметничка инсталација во Минхен

Овој Септември, по минатогодишната Ковид-19 пауза, во Германија повторно ќе се одржи Саем за автомобили.

Овојпат го носи името IAA Mobility 2021, и наместо во Франкфурт, ќе се одржи во Минхен со времетраење од 07 до 12.09.

Логично, Германските прозводители, на кои Минхен им е домашен терен, се највозбудени и деновиве се трудат да го збогатат автомобилскиот настан со мноштво активности.

Еден од нив е и Mercedes Benz кои на Минхен му подарија една голема џиновска лебдечка арт инсталација, направена од рециклирачки влакна.

Инсталацијата е поставена на Одеонсплац, има димензии 24 со 21 метар и е дело на Американската уметница Џенет Екелман.

Фото – Mercedes Benz

Постојано движечкото уметничко дело ќе биде поставено на плоштадот во Минхен до Октомври.

Луѓето во Мерцедес, ја поистоветуваат инсталацијата со нивната мобилност. Симболизира константна промена – во корелација со природата и природните сили.

А ова е вистински подарок за Минхен, кој и онака важи за град на музеи и колекции.

Фото – Mercedes Benz
- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...