01/10/2022
spot_img
домаМагазинЛента за трчање, опасна по живот

Лента за трчање, опасна по живот

Американската компанија Peloton, која доживеа огромен бум во Соединетите Американски Држави по почетокот на пандемијата, бидејќи луѓето за време на карантините интензивно купуваа опрема за занимација и спортување по дома, се соочува со големи проблеми.

Откако беше утврдено дека нивната најнова лента за трчање е одговорна за смртта на едно дете, како и за неколку повреди на повозрасни граѓани, Peloton ги повика сите сопственици на проблематичната фитнес опрема веднаш да престанат да ја користат истата, да ја вратат и добијат целосно рефундирање на парите.

Спорната лента чинеше околу 4.300 американски долари.

По објавената вест вредноста на акциите на компанијата Peloton, на Американската берза падна за 10%.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...