01/10/2022
spot_img
домаAвантураЛегендарниот чопер на Питер Фонда на аукција

Легендарниот чопер на Питер Фонда на аукција

Уште едно филмско ремек дело оди на аукција.

Чоперот на Harley Davidson кој го возеше Питер Фонда во култниот филм Easy Rider, ќе оди на наддавање, а се очекува моторот без роблем да постигне цена од најмалку половна милион долари.

Моторот е силно модификувана верзија на Harley Davidson со американското знаме специјално за филмот насликано на резервоарот за гориво.

Моторот во филмот за двајцата хипици, вториот лик го глуми Денис Хопер, на крајот учествува и во една сообраќајна незгода, но подоцна бил поправен и целосно репариран.

Фото – EASYRIDER
- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...