01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиЛансирана француската црна мачка

Лансирана француската црна мачка

Францускиот супер автомобил Bugatti La Voiture Noire, се појави во јавноста, две години по официјалното лансирање на концептниот модел на Саемот во Женева во 2019 година.

Потврдено е дека овој спортски ѕвер е веќе продаден за спектакуларни 18,7 милиони евра и сеуште ја држи титулата – најскап автомобил на светот.

Под хаубата на оваа франциска супер мачка, врескаат 1.500 коњски сили.

Според луѓето од Bugatti, изработениот модел има само мали модификации во димензиите споредено со концептниот модел, направени за да може автомобилот да ги исполни техничките и хомологациски стандарди.

Bugatti La Voiture Noire е еден од автомобилите на францускиот производител кои ќе бидат екстремно ретки и ќе се изработуваат еден по еден, а како и кај останатите ултра скапи модели, и во Bugatti информираат дека во првиот квартал од 2021 година се порачани најголем број на возила во историјата на брендот.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...