01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиLamborghini не е на продажба и...точка!

Lamborghini не е на продажба и…точка!

И покрај сумата од која боли глава, претставниците на Volkswagen и Audi велат дека немаат намера да го продава својот супер бренд на спортски автомобили Lamborghini.

Според информациите објавени на CNN Business, Швајцарската Quantum Group, му понудила на VW сума од 7,5 милијарди евра, но претставникот на Audi, одговорен за менаџирање на Lamborghini, изјавил дека тие не се заинтересирани за продажба на брендот и… точка.

Според магазинот Autocar, инвестициската групација Quantum Group, на почетокот на месецот испратила писмо за намери до VW, во кои ја навеле својата понуда, како и планот за развој на брендот.

Притоа во писмото било наведено дека Групацијата планира да го задржи постоечкиот менаџмент, задржи работните места во следните најмалку пет години и да отвори нови 850 вработувања како и нов иновациски центар со седиште во Германија.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...