01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиКои се најпродаваните возила во ЕУ во јуни?

Кои се најпродаваните возила во ЕУ во јуни?

Статистиката на JATO Dynamics за бројот и моделите на новопродадени возила во Европската Унија во јуни, донесе неколку изненадувања.

Според прибраните податоци вкупно се продадени 1.268.683 нови возила (пораст споредено со минатиот јуни од 13%).

Сепак, бројката на продадени возила е далеку пониска од онаа прокнижена во истиот период во 2019 година кога беа продадени 1,47 милиони нови возила.

Во статистиката, се чини нема изненадувања на врвот.

Со 27.247 продадени единици води Volkswagen Golf.

Но несомнено, изненадувачки се следните две позиции.

На второто место на најпродавани возила е Tesla Model 3 – со 25.697 продадени возила, а трета е Dacia Sandero – со одлични, за многумина неочекувани – 22.764 продадени возила.

Р.брМоделБрој на продадени возила
1VW Golf27.247
2Tesla Model 325.697
3Dacia Sandero22.764
4Renailt Clio22.254
5Fiat 50022.179
6Toyota Yaris21.698
7VW T-Roc21.576
8Opel Corsa21.124
9Renault Captur20.168
10VW Polo18.789

Интересно е што во листата на Топ 10, од засилената групација на PSA немаше место за моделите на Peugeot и Citroen, а на врвот се најдоа Fiat 500 и Opel Corsa.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...