01/10/2022
spot_img
домаМагазинКога Harley ќе направи велосипед на струја...

Кога Harley ќе направи велосипед на струја…

Времето се менува… со него и интересите и приоритетите.

Но… кога станува збор за легендарниот Американски Harley Davidson, веројатно малкумина веруваа дека “Hell’s Angels” некогаш ќе јаваат моторцикли и велосипеди на струја…

И веројатно… новиот концептен производ на Harley, и воопшто не е наменет за брадестите бунтовници со кожни јакни со бои (лого) на моторциклистичките клубови.

Но.. она што е јасно, е дека луѓето во Американскиот супербренд, сепак решија да ги фатат ветриштата на напредокот и да створат нова легенда за новите млади генерации, кои не наоѓаат возбуда и сатисфакција во мирисот на бензинот и бесниот звук на моторот.

Од тие причини Harley створи цела дивизија, со името – Serial 1, која ќе произведува електрични велосипеди, а моделот кој беше претставен како прв модел кој ќе биде понуден во лимитирана серија го носи работното име – Mosh-Tribute.

Велосипедот ќе се прави во три димензии, за да може да одговара на корисниците со различна височина и димензии, а одличен додаток на дизајнот и перформансите се и специјално наравените Moto-X гуми во бела боја.

Во фокусот на вниманието при изработката на гумите биле возните својства. Гумите имаат мал отпор при тркалањето и врвна апсорпција на удари, а тоа дава подобар комфор и уживање во возењето.

Велосипедот вози со Brose S MAG мотор кој испорачува максимална брзина до 32 километри на час, а енергијата во Mosh/Tribute се складира во 529 литиум јонска батерија.

Полната батерија на велосипедистот му дава автономија во возењето од 56 до 170 километри (зависно од начинот на кој се управува велосипедот).

Велосипедите на Harley Davidson (Serial 1) може да се набават во Европа по цена од 3.550 до 4.750 евра.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...