01/12/2022
spot_img
домаАвто ВестиКинезите лансираа летечки автомобил

Кинезите лансираа летечки автомобил

Како дел од промотивната кампања, Кинеската компанија за производство на електрични автомобили – Xpeng Inc. изведе пробно возење (или подобро да кажеме – летање) на нивниот летечки модел X2.

Промоцијата се одржа во Обединетите Арапски Емирати, на кои летечкиот објект кој врши вертикално полетување и слетување, благодарение на осумте пропелери / по два поставени на секој агол од возилото – ги покажа своите атрибути.

Како изгледаше официјалното полетување на X2, можете да видите во видеото.

претходниот член,
Следната статија
- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...