30/09/2022
spot_img
домаAвантураKинеските пожарникари со егзоскелетен систем

Kинеските пожарникари со егзоскелетен систем

Кинеските пожарникари ќе добијат специјален егзоскелетен систем, најнова иновација на Кинеските научници, со кој ќе се подобри нивната мобилност и заштита при гаснењето на шумски пожари.

Системот ќе може да се стави на телото во краток период од само 60 секунди, и со него пожарникарите ќе може да носат дополнителен товар од околу 50 килограми, а ќе можат и полесно да се движат на тешки терени.

Овој пожарникарски апгрејд е дело на корпорацијата за вселенска наука и индустрија – Aerospace Science and Industry Corp (CASIC).

Самиот систем тежи околу 5 килограми, а од него се очекува за 50% да ја намали потрошувачката на енергија на пожарникарите за одење, трчање, качување…

Новиот дизајн на кинеските научници, веќе се разгледува како опција со која би им се помогнало и на лицата со некаков хендикеп или намалена подвижност на делови од телото.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...