01/10/2022
spot_img
домаЗдравјеKaучот не убива?

Kaучот не убива?

Како да не беа доволни хорорите со кои секојдневно живееме, угледното списание Environmental International, објави дека омилените парчиња мебел за време на пандемиските локдауни – каучите во дневната соба кои се обложени со текстил имаат потенцијал сериозно да го загрозат нашето здравје.

Како резултат на посебни хемикалии кои се користат во производство на плетениот текстил со кој се обложени перниците на каучот, а кои имаат антизапалливи својства, кај луѓето може да се развијат ни помалку ни повеќе, рак и дефекти при породување.

Старите каучи, испуштаат прашина и честици кои паѓаат на подот, а потоа можат да предизвикаат сериозни заболувања.

Зошто тогаш се користат?

Основната цел била да се намали бројот на пожари, а материите употребени за ова антизапалливо својство, дури сега, 50 години по имплементацијата се хемиски истражени и означени како опасни…

претходниот член,KIA со ново лого
Следната статијаСтудио за 200 долари
- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...