30/09/2022
spot_img
домаБизнисKaтастрофална сезона за винариите во Франција

Kaтастрофална сезона за винариите во Франција

Вистинска трагедија!

Вака ја опишуваа состојбата винариите и одгледувачите на грозје (лозарите), по катастрофалната временска непогода (слана) што ја погоди Франција на почетокот на месец април.

Првичните проценки велеа дека замрзнатите лозја ќе предизвикаат намалување на родот од 25 до 50% во одредени области во Франција.

Производителите правеа напор да ја затоплат температурата во атмосферата палејќи свеќи, но тешко дека тоа ќе ја спаси ситуацијата.

Во одредени области постои опасност дека сланата ќе го уништи целиот род, а ваква ситуација не е видена од далечната 1991 година.

Лозарите загрижени. Фото – Freepik

Се огласи и Макрон, кој во овие тешки моменти за лозарите и винопроизводителите, изјави дека Француската држава силно ќе застане зад нив и ќе им помогне да ја пребродат и оваа сериозна криза, која се надодаде на пандемијата со огромни последици по финансиските резултати на производителите на вино.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...