01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиИталијанската пошта ќе вози електрични Корси

Италијанската пошта ќе вози електрични Корси

Германскиот производител на автомобили Opel, објави дека добил исклучително важен тендер и порачка од 1.744 нови целосно електрични Corsa-e автомобили од Италијанската пошта, Poste Italiane.

Испораките ќе започнат пред крајот на годинава.

Со автономија од 337 km Corsa-e е соодветна за секојдневна употреба во градот. Батеријата од 50 kWh според информациите од производителот до 80 проценти се полни за 30 минути.

Opel Corsa “Poste Italiane”

Opel Corsa-e e актуелен сопственика на наградата Златен Волан 2020 година и нуди многу опрема, која е карактеристична во возилата од повисоката класа како што се адаптивните, IntelliLux LED® matrix светла кои штитат од отсјај, активниот систем за враќање на возилото во коловозната лента.

Corsa има и Adaptive cruise control, кој преку радарот и сензори и камери одржуваат растојание со другите возила напред…

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...