01/10/2022
spot_img
домаАвто бизнисИталија се обидува да ги спаси Ferrari и Lamborghini од законот на...

Италија се обидува да ги спаси Ferrari и Lamborghini од законот на ЕУ

Европската Унија донесе закон со кој до 2035 година треба официјално да запре производството на автомобили кои користат мотори со внатрешно соговорување (бензин и дизел гориво).

Последните информации велат дека Италијанската влада се обидува и лобира од овој закон да бидат изземени суперспортските автомобили Ferrari и Lamborghini бидејќи укинувањето на конвенционалните мотори за нив може да претставува вистинска финансиска катастрофа.

Министерот за еколошка трансформација на Италија, кој е и претходен член на бордот на Ferrari потврдил за Блумберг дека се во тек преговори со кои се настојува да се обезбеди изземање од овој закон на неколку луксузни марки.

Логиката на ова барање се состои во фактот дека овие премиум производители создаваат мал број на возила на годишно ниво, па трансформацијата од конвенционални на електрични мотори за нив ќе биде многу скапа и под закана на одржливата профитабилност.

Останува да видиме каков ќе биде исходот во овие лобирања врз Европската администрација, но логично е да се очекува дека ако оваа можност им се даде на Италијанските супербрендови, истото ќе го побараат и други премиум марки и брендови.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...