01/10/2022
spot_img
домаАвто бизнисИнтересни случувања на Европскиот авто пазар

Интересни случувања на Европскиот авто пазар

Jato Dynamics ги објави бројките за продадени и регистрирани возила во Европа, во Септември 2021 година.

Неколку детали се издвојуваат како исклучително важни.

Американскиот производител на електрични автомобили Tesla, со својот Model 3, за прв пат успеа да се најде на врвот на табелата со вкупно продадени 24.591 возила, а со тоа од врвот на табелата го симна VW Golf.

Пазарот за нови автомобили, како резултат на недостатокот на чипови, падна за 25% на вкупно регистрирани 964,800 возила.

Според Jato Dynamics, клиентите не сакаат да чекаат на ново возило за една година, па затоа се вртат кон пазарот на користени автомобили.

Од друга страна, продолжува растот на продажбата на електрични возила во кои Tesla има маркет шер од 24%, Volkswagen Group освои 22%, Stellantis има 13% шер и Hyundai-Kia речиси 11%

Вака изгледа листата – Топ 10, на најпродавани автомобили во Европа:

Р.брМоделБрој на продадени возила
1Tesla Model 3 24.591
2Renailt Clio 18.264
3Dacia Sandero17.988
4Volkswagen Golf17.507
5Fiat 50016.349
6Opel Corsa 15.509
7Peugeot 200814.931
8Hyundai Tucson14.088
9Peugeot 20813.895
10Renault Captur13.715

Интересен е и податокот кој јасно зборува за трендот – забележан е пораст на регистрираните возила на електричен погон за 44% на вкупно 221,500 возила, за сметка на дизелите кои се во слободен пад од 51% на 167,000 возила.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...