05/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиИ Xiaomi ќе произведува автомобили на струја

И Xiaomi ќе произведува автомобили на струја

Со масивни 10 милијарди долари инвестиција, Кинескиот технолошки џин Xiaomi, планира да отвори компанија која ќе произведува и продава електрични возила.

Со тоа Кинеските производители на мобилни смарт телефони (трети по големина, веднаш по Apple и Samsung) планираат да го диверзифицираат своето портфолио и да го искористат моменталниот тренд во растечката индустрија со високи добивки.

Впрочем, во овој бизнис веќе влегуваат компаниите Apple и Huawei.

За почеток, компанијата ќе инвестира 1,5 милијарди долари и ќе отвори компанија ќерка, која ќе ги произведува автомобилите во фабриките на Great Wall.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...