01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиИ Volkswagen промовира електромобилност

И Volkswagen промовира електромобилност

Германскиот бренд Volkswagen на Саемот за автомобили во Минхен IAA MOBILITY 2021 се придружи на трендот и на јавноста и претстави модел поврзан со електромобилноста.

Се работи за компактниот кросовер со работно име ID.Life.

Koнцептот е дел од стратегијата ACCELERATE на Volkswagen, со кој електромобилноста ќе им стане достапна на што е можно повеќе луѓе. Малиот градски автомобил ќе биде лансиран околу 2025 година и ќе чини околу 20.000 евра.

Концептот ID. LIFE претставува визија за тоа како идните автомобили ќе изгледаат.

Комплетно електрични, целосно дигитализирани и поврзани, со моќ на моментна трансформација од превозно средство во мини кино или гејминг центар.

ID. LIFE ќе биде опремен со мотор од 172 kw (234 ks) и од 0 до 100 km/h ќе забрзува за 6,9 секунди.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...