05/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиИ Њујорк најави забрана за возила на бензин и дизел од 2035...

И Њујорк најави забрана за возила на бензин и дизел од 2035 година

Градските власти на Њујорк го донесоа најагресивниот закон досега, за намалување на загадувањето на воздухот и активно се вклучија во светското движење за ублажување на ефектите од климатските промени.

Оваа одлука ја донесе првиот гувернер, жена, на Њујорк, Кејти Хочул, која го потпиша законот со кој од 2035 година се забранува продажбата на возила со мотор на внатрешно согорување.

Тоа значи дека од фамозната 2035 година, во Њујорк може да се продаваат само патнички возила и лесни камионети движени на струја (батерии), плаг ин хибриди или електрични возила на хидрогенски (водородни) ќелии.

Законот предвидува десет години по денот “Д” и товарните возила – комерцијални возила и камиони да бидат со нулта загадување на воздухот.

Ваквите потези се дел од глобалната стратегија на САД со која е планирано загадувањето на воздухот да се намали за 85% до 2050 година, како и со планот на Бајден кој сака до 2030 година да обезбеди учество на електричните автомобили во вкупната американска флота од 50%.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...