01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиИ Mercedes-Benz планира целосно префрлање на струја

И Mercedes-Benz планира целосно префрлање на струја

Трендот незапирливо гази.

Сите брендови најавуваат сериозно или целосно префрлање на гамата на возила од конвенционалните бензински и дизел мотори на струја.

Меѓу нив, официјално се пријави и Германскиот премиум бренд Mercedes-Benz.

Според официјалните информации, моделите на Mercedes целосно ќе се префрлат на струја најдоцна до 2030 година, а во тој процес ќе бидат инвестирани заслепувачки 40 милијарди евра!

Временската рамка се совпаѓа и со законите во Британија и Европа, во кои се очекува 2030 година да биде година по која и официјално ќе бидат забранети моторите со внатрешно согорување.

Во 2025 година ќе бидат лансирани три нови целосно електрични платформи за патнички и комерцијални возила. Во истата година ќе престане развојот на мотори со внатрешно согорување, а клиентите ќе може да го порачаат секој модел од гамата на Mercedes со целосно електричен мотор.

За темелноста на планот на Mercedes јасно говори фактот дека брендот инвестира во отварање на осум фабрики во Европа за производство на батериски ќелии и електромотори.

Во моментов, заедно со SHELL се работи и на развивање на мрежата на полначи (AC и DC) чија недоволна застапеност најчесто се споменува како основна сопирачка во побрзиот развој на технологијата на електрични возила. Во моментов проценките велат дека во светот се поставени 530.000 полначи на струја.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...