30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиHuawei го претстави својот прв автомобил

Huawei го претстави својот прв автомобил

Фабриката која сите добро ја знаеме по паметните телефони, и официјално влегува во авто индустријата.

Првиот автомобил на кинескиот гигант, кој беше претставен на авто салонот во Шангај го носи името SF5.

Се работи за хибриден кросовер, кај кој бензинскиот мотор служи само како генератор на струја со кој ќе се полнат батериите и зголемува автономијата на возење.

Овој автомобил ќе се продава засега само на кинескиот пазар, под брендот Seres и по цена од околу 27.000 евра.

Како и што може да се очекува од компанијата која е технолошки џин, внатрешноста е комплетно дигитализирана, со огромен централно поставен екран чувствителен на допир на кој се поставени командите на возилото.

Погонскиот систем е составен од два електромотори со вкупна моќност од 551 кс.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...