01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиХрватскиот RIMAC со 1.914 коњски сили

Хрватскиот RIMAC со 1.914 коњски сили

Хрватскиот RIMAC, го претстави својот нов хиперкар Nevera, целосно електричен автомобил со футуристички дизајн и моќност од 1.914 коњски сили.

Од 0 до 100 km/h новиот европски болид ќе забрзува за 1,85 секунди, а според производителот, максималната брзина на моделот со 4 магнетни мотори е 412 km/h.

Батеријата од 120 kWh е составен дел на структурата на автомобилот и има водено ладење, а сеуште не е објавена брзината на полнење на батеријата.

Nevera тежи 2.150 кг, а ќе се продава за околу 2 милиони евра.

Вкупно е предвидена производство и продажба на сам 150 примероци.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...