30/09/2022
spot_img
домаАвто ВестиGoodYear лансира нова гума само за електрични возила

GoodYear лансира нова гума само за електрични возила

Возилата на електричен погон доживуваат вистинска експлозија на европскиот и светски пазар.

Во тој контекст глобалниот производител на пневматици GoodYear лансираше и специјални заменски пневматици, наменети специјално за електричните возила на Американскиот пазар.

Гумите го носат името – ElectricDrive GT. Имаат ултра високи перформанси, наменети се за сите сезони и испорачуваат долг животен век.

Максимално внимание е посветено и на бучавоста. Имајќи предвид дека електричните мотори се тивки, такви се и новите пневматици на GoodYear.

Засега ќе бидат пласирани само со димензијата 255/45R19 104W XL, која е популарна кај овој вид на возила.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...