01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиГолем успех за Peugeot

Голем успех за Peugeot

Во објавата на Linkedin, извршниот директор на Peugeot, Линда Џексон, ја поздрави работата на своите тимови, за освоеното прво место во продажбата во земјите од Европската Унија со малиот, урбан Peugeot 208.

Со продадени 60.957 возила, што претставува одличен пораст од 21% споредено со минатата година, Peugeot 208 го остави зад себе и легендарниот Golf (57.372 продадени возила, со пад во продажбата од сериозни 22%).

Следуваат Toyota Yaris и најмалиот во семејството на OPEL – легендарната Corsa (која е исто така дел од групацијата на PSA). Листата на топ 5 продадени автомобили во првиот квартал од 2021 година во ЕУ ја заокружува и Peugeot 2008.

Прв на продажната листа е и Peugeot 2008, како најпродаван SUV во Европа, повторно пред конкурентите од Волфсбург, VW T-Roc и VW Tiguan.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...