01/10/2022
spot_img
домаАвто ВестиГо видовте ли концептот на AUDI - Grandsphere?

Го видовте ли концептот на AUDI – Grandsphere?

Саемот на автомобили во Минхен, изминатите неколку дена беше вистински епицентар и врвно уживање за љубителите на футуристичкиот дизајн и напредните еколошки технологии.

Највпечатливи, на домашен терен беа германските марки, а меѓу нив и производителот на премиум автомобили – AUDI кој го претстави својот најнов (втор од три најавени) концепти.

Се работи за моделот Grandsphere : луксузен, модерен, директорски седан со четири седишта.

Инспирација за новиот концепт на Audi требало да бидат луксузот и комфорот во првата класа на меѓународните авио летови, но според Максимилиан Нока, дизајнерот на концептот, во моментот кога нашле една слика од авионски кокпит, напуштена е иницијалната идеја. Зошто да уживате во првата класа, кога можете и сами да се најдете во авионската кабина, зад модерниот футуристички кокпит и да го возите вашиот авион?

Во кабината на автомобилот има многу простор за возачот, совозачот и патниците кои се сместени на задната комфорна клупа, а над нив е сместен и панорамски кров кој додава уште една доза на уживање во просторот.

Применет е минималистички дизајн, а во внатрешноста не се користени материјали од кожа. Користени се само дрвени материјали, волна и синтетички материјали.

На премиерата на моделот во просторот помеѓу предните и задни седишта беше поставено и растение со листови, синоним за еколошките параметри на овој лаунџ на тркала.

Исто како и кај претходно промовираниот модел Skysphere, Grandsphere е креиран за да го задоволи четвртото ниво на автономија во возењето, при што кога автомобилот е поставен во режим на автономно возење, воланот се повлекува во внатрешноста со што обезбедува дополнителен простор и комфор за возачот.

Моќта во автомобилот ја испорачуваат два електромотори поставени на двете оски при што се ветува испорачување на моќност од 720 коњски сили.

Полнач на батериите од 800 волти, може до 80% да ги наполни батериите за само 25 минути.

Повеќе информации за дизајнот на новиот концепт на AUDI, можете да најдете и во видеото подолу.

- Реклама -spot_img

Најнови содржини

- Реклама -spot_img

Најпопуларно

Неговото височество Golf GTI

0
И статистиката и емоциите, јасно покажуваат кој е најпродаваниот и најпосакуваниот модел на тркала на Европскиот континент. Легендарниот Golf, креиран во дизајнерскиот центар на брендот...

Златното момче на Хрватска. Балканскиот Елон Маск

0
Со само 33 години, роден е на 12 февруари 1988 година во Ливно, Босна и Херцеговина, Хрватот Мате Римац го живее својот сон. Тој веќе...

Пристигнуваат ли новите гуми без воздух?

0
Гуми кои нема да мора да ги пумпате со воздух. Гуми кои нема да се оштетуваат при контакт со ивичникот на тротоарот. Гуми кои нема да...

Kако да се заштитите од кражба на автомобилот?

0
Направената анализа на Националната Канцеларија за статистика на Англија и Велс, врз база на прибраните и обработени податоци за криминалните дејствија, презентираше неколку...

Аutodata влегува во наставниот процес во Македонија

0
Врвниот менаџмент на Автосообраќајниот училишен центар “Боро Петрушевски” од Скопје, продолжува со имплементација на иновативни проекти, кои имаат за цел да го унапредат и...